Pozdravujeme Vás, dnes sa budeme rozprávať o výhodách a nevýhodách sprchových žľabov a vaničiek v sprchovacích kútoch. Na otázky odpovedá Andrea Vajdová z kúpeľňového štúdia VASERMAN v Banskej Bystrici.
Trend polootvorených sprchovacích kútov najmä v novostavbách rodinných domov favorizuje sprchový žľab. Ten je ideálnym riešením pokiaľ to stavebná pripravenosť dovolí. Sprchovacie vaničky sú na trhu v ponuke v štandardizovaných rozmeroch, ktoré spravidla stúpajú v násobkoch 10- tich centimetrov, žľab je použiteľný aj do neštandardných rozmerov kúta. Naproti tomu vaničky ponúkajú rad výhod, ktoré nevie ponúknuť žľab. Postupne si to rozoberieme.
Výrobcovia ponúkajú riešenia, ktoré môžeme rozdeliť do dvoch skupín: odtok umiestnený v podlahe a odtok umiestnený v stene – na mieste, kde sa stena spája s podlahou. Rozšírenejšia je verzia odtoku v podlahe. Tam je možné žľab umiestniť aj celkom k stene, takýto žľab má okrajový límec, žľab sa prichytáva do steny aj do podlahy. Má lepšiu schopnosť odizolovať priestor od vlhkosti a aj spádovanie je jednoduchšie. Takýto typ ponúka napr. ALCAPLAST Iné riešenie je umiestniť žľab do stredu sprchovacieho kúta.
Podlahový žľab sa skladá z dvoch častí – z podlahového žľabu ( to je tá neviditeľná časť, umiestnená v podlahe). Môže byť nerezová, alebo plastová. Žľab obsahuje odtokový dielec alebo dielce, ktoré vyberú, jednoducho vyčistia a vložia späť. Druhú časť žľabu tvorí rošt – ponuka je pestrá – od perforovaných prevedení (dnes okrem nerezových sú v ponuke aj čierne), cez možnosť plných roštov z nereze alebo skla až po možnosť vloženia dlažby. Niektorí výrobcovia ponúkajú rezateľné žľaby (GEBERIT) , ktoré sa dajú prispôsobiť šírke kúta.
Žľaby sa vyrábajú spravidla v dvoch výškach: vyšší variant pojme väčšiu litráž vody za minútu, nižší variant menšiu. Nižší variant sa využíva viac v rekonštrukciách.
Vaničky ponúkajú pomerne jednoduchú montáž Vyrábajú sa z viacerých materiálov – smalt, liaty mramor, akrylát alebo keramika. Výhoda spočíva v tom, že vanička má svojím tvarom vyriešené spádovanie smerom k odtoku. Vaničky sú vyrobené z jedného kusa, čím sa minimalizuje riziko možného pretekania vody. Odpad je na vaničke umiestnený na rôznych miestach – v rohu, v strede vaničky, alebo v strede na bočnej strane. Je potrebné si vybrať, tak aby vyhovoval spádu, ktorý v kúpeľni potrebujete dosiahnuť. Vaničky môžete zapustiť do podlahy, osadiť na úroveň podlahy, alebo pomocou nožičiek nad úroveň podlahy. Existujú aj samonosné vaničky.
Smaltové vaničky sa vyznačujú špičkovou kvalitou a odolnosťou – skutočne vydržia ako nové niekoľko desaťročí – môžem doporučiť nemeckého výrobcu KADEWEI, ktorý poskytuje na svoje vaničky 30 ročnú záruku. Vyrába veľké množstvo rozmerov z jednotlivých typov, farebných prevedení, vanička môže mať dodatočnú povrchovú úpravu proti usadeninám a vodnému kameňu – na túto úpravu je použitá výpalová technológia, takže úprava je trvalá – na životnosť vaničky. Dôležité je dodržiavať pokyny výrobcu a čistiť neabrazívnymi prostriedkami. Navyše smalt je ekologický materiál.
Liaty mramor je zmes dolomitu a živice, ktorá tvorí jeho vrchnú časť. Na pohľad lesklý a na dotyk je veľmi príjemný. Opticky sa podobá akrylátovej vaničke, ale je to podstatne pevnejší materiál. Vanička je farebne stála, niektoré majú protišmykovú úpravu. Vyrábajú sa v rôznych tvaroch a k dispozícii sú aj farebné prevedenia. Rovnako ako v prípade ošetrovania smaltu je potrebné čistiť prostriedkami, ktoré sú vhodné na živicový povrch.
Keramické vaničky na rozdiel od predchádzajúcich robustnejšie. Sú pevné, majú dlhú životnosť a sú stálofarebné. Sú pomerne ťažké. Je potrebné dávať pozor pri osadzovaní, aby nedošlo k poškodeniu. Väčšinou sa montujú na úroveň podlahy. Udržiavajú sa ľahko a ťažko ich poškrabete.
Akrylátové vaničky sú dosť rozšírené najmä vďaka ich cene. Jedná sa akrylátovú platňu v hrúbke 3-6 mm vystuženú zo spodnej strany laminátom. Vanička sa montuje na nožičky, alebo na úroveň podlahy – v závislosti od jej tvaru a výšky. Na dotyk je to teplý materiál, často s antibakteriálnou úpravou povrchu. Rovnako čistíme neabrazívnymi prostriedkami vhodnými na akrylát.
Samonosné vaničky – tieto sú o niečo vyššie – približne do 20 cm, pretože pod akrylátovou platňou majú hrubú vrstvu polyuretánu, ktorý vaničku vystuží a zároveň vytvára podnos. Majú veľmi jednoduchú montáž.
Naša stránka využíva súbory cookies pre pohodlnú a rýchlu dostupnosť ku všetkým informáciám, lepšej využiteľnosti všetkých funkcionalít stránky a aby sme mohli zvyšovať váš užívateľský komfort. Viac informácii.